Na ruševinama Austro-Ugarske nastale su 1918. nove države: Austrija, Mađarska, Država SHS i Čehoslovačka, a Poljska je pripojila Galiciju. Austro-Ugarsko carstvo je bilo dom za mnoge narodnosti i etničke grupe, a ovo je deset zanimljivih činjenica o vremenu vladavine ove monarhije.
1. Dvojna Monarhija: Austro-Ugarsko carstvo je bilo jedinstveno u smislu da je funkcioniralo kao dvojna monarhija. Stvoreno je 1867. godine kompromisom između Austrije i Ugarske, pri čemu su oba entiteta imala zasebne vlade, ali dijelili zajedničkog monarha i ministarstva vanjskih poslova, obrane i financija.
2. Raznolikost Naroda: Carstvo je bilo dom za mnoge narodnosti i etničke grupe, uključujući Austrijance, Madžare, Čehe, Slovake, Rumunje, Srbe, Hrvate, Slovence, Talijane, Poljake i druge, što je često dovodilo do etničkih i nacionalnih napetosti.
3. Gospodarski Razvoj: Za vrijeme postojanja Austro-Ugarske, došlo je do značajnog gospodarskog razvoja, posebice u teškoj industriji, željeznici i bankarstvu.
4. Franz Joseph I: Car Franz Joseph I vladao je Austro-Ugarskom gotovo cijelo vrijeme njenog postojanja, od 1848. do svoje smrti 1916. godine, čime je postao jedan od najdugovječnijih monarha u europskoj povijesti.
5. Sarajevski Atentat: Atentat na austro-ugarskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda u Sarajevu 1914. godine, koji je izvršio Gavrilo Princip, bio je ključan događaj koji je doveo do izbijanja Prvog svjetskog rata.
6. Kultura i Umjetnost: Carstvo je bilo poznato po svom bogatom kulturnom i umjetničkom životu, doprinoseći značajno u područjima glazbe, književnosti, filozofije i znanosti.
7. Arhitektura: Arhitektura Beča, prijestolnice carstva, i dalje stoji kao svjedok raskoši i elegancije Austro-Ugarske, s impresivnim građevinama poput Schönbrunna, Hofburga i Bečke Državne Opere.
8. Trgovinska Moć: Carstvo je bilo značajna trgovinska sila, s razvijenom mrežom željeznica i pristupom različitim morima, uključujući Jadransko, Baltičko i Crno more.
9. Višejezičnost: Unutar carstva službeno su se koristili brojni jezici, uključujući njemački, mađarski, češki, poljski, ukrajinski, rumunjski, hrvatski, srpski i talijanski.
10. Raspad Carstva: Austro-Ugarsko carstvo se raspalo 1918. godine nakon poraza u Prvom svjetskom ratu, što je dovelo do stvaranja novih država kao što su Čehoslovačka, Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca (kasnije Jugoslavija), te proširenja Italije i Rumunjske.
(Present)